A következőkben ennek a munkának a fontosságáról és a hogyanjáról olvashatnak.
A nemzeti értékek azonosítása, rendszerezése és védelme többszörösen összetett, alulról felfelé építkező rendszerben, az ún. Nemzeti Értékek Piramisában történik.
A lokális települési értéktárak mintájára hozták létre a megyei értéktárakat a megyei önkormányzatok, a Magyar Értéktárat pedig a helyi, ágazati és külhoni értéktárak összesítése során a Hungarikum Bizottság állítja össze. Ez jogosult arra is, hogy a kiemelésre méltó, a magyarságra jellemző nemzeti értékeket hungarikummá minősítse.
Évente szükség szerint, de legalább 2-3 alkalommal tarunk ülést, melyekről jegyzőkönyvet készítünk. Döntéseinkről, állásfoglalásainkról határozatot hozunk. Minden év szeptemberében pedig beszámolunk a Képviselő Testületnek az elmúlt egy év munkájáról. A bizottság tagjai tiszteletdíjban nem részesülnek, de a feladatuk ellátásával összefüggő költségeket az Önkormányzat biztosítja a Művelődési Otthon költségvetésében.
Ha valakinek eszébe jutna, hogy ajánljon a saját Települési Értéktárába egy helyi értéket, akkor azt a következők szerint teheti meg a törvény és a kormányhatározat szerint:
Tájékozódik a Polgármesteri Hivatal honlapján arról, hogy van-e Települési Értéktár a lakóhelyén.
Bárki tehet javaslatot: magánszemélyek, intézmények, civil szervezetek stb. a rendelet által meghatározott formanyomtatvány „Ajánlólap” kitöltésével.
Az értékeket a gyűjtés során a következő nyolc szakterületenkénti kategóriák szerint kell rendszerezni:
- agrár¬ és élelmiszergazdaság
- egészség és életmód: Thinagl Szerafin, idén Dr. Sáska László
- épített környezet
- ipari és műszaki megoldások
- kulturális örökség: a kulturális örökség szellemi és tárgyi javai, különösen az irodalom, a tudomány, a népművészet és népi kézművesség, néprajz, filmművészet, iparművészet, képzőművészet, táncművészet és zeneművészet; továbbá a védett ingatlan értékei, különösen a nemzeti vagyon körébe tartozó, kiemelkedő értékű műemlékek és régészeti lelőhelyek, nemzeti és történelmi emlékhelyek, világörökségi helyszínek;
- sport;
- természeti környezet;
- turizmus és vendéglátás
A javaslatok beadása folyamatos. A beérkezett javaslatról az Értéktár Bizottság 90 napon belül dönt. Szükség esetén a javaslattevőt hiánypótlásra kéri fel. Az Értéktár Bizottság döntéséről írásban értesíti a javaslattevőt. Amennyiben a döntés pozitív, az Értéktárba felvett helyi érték adatait a Bizottság közzéteszi a Dózsa György Művelődési Otthon és Isaszegi Múzeumi Kiállítóhely honlapján. Azután megküldi a Megyei Értéktárnak. Mérlegelve a helyi nemzeti érték ritkaságát, különlegességét javasolhatja a Megyei Értéktárba: így nagyobb nyilvánosságot nyernek, növelik a település hírnevét, s közvetve a turizmus és a gazdaság fellendüléséhez is hozzájárulhatnak. A Magyar értéktárba kerülnek a hungarikumok (egyedülálló értékek).
Észrevételeiket, javaslataikat megtehetik: polgármester, Megyei közgyűlés elnöke
1.) elektronikusan: idgymo@gmail.com e-mail címre való megküldéssel
2.) postai úton: a javaslat teljes anyagát elektronikus adathordozón mellékelve (cím: Dózsa György Művelődési Otthon és Isaszegi Múzeumi Kiállítóhely, 2117 Isaszeg, Dózsa György u. 2. Kérjük, hogy írják rá: „Javaslat az Isaszegi Települési Értéktárba való felvételre”
3.) személyesen: a 2. pontban leírtak szerint
A benyújtás határideje: folyamatos
A helyi sajtóban is közzétettük felhívásunkat, a helyi értékek feltárásába és feldolgozásába folyamatosan szeretnénk bevonni a helyi civil szervezeteket és intézményeket is! A felvett értékek sora folyamatosan bővül majd. Legyen sok örömünk ebben a szép és „értékes” gyűjteményben! Szeretnénk láthatóvá és szerethetővé tenni a minket körülvevő értékeinket, kincseinket.
„Kultúrát nem lehet örökölni- Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának”- Kodály Zoltán
Köszönöm a figyelmet!
Majsa Györgyné