Isaszegi Települési Értéktár

Keresés
NKA_csak_logo

ISASZEGI TELEPÜLÉSI ÉRTÉKTÁR

Épített környezetünk
Isaszeg település értéktárba vett épületei
Emlékhelyeink
Isaszeg település értéktárba vett emlékhelyei
Hagyományőrzés
Isaszeg település értéktárba vett hagyományai
Kulturális örökségeink
Isaszeg település értéktárba vett kulturális örökségei

Szendrő Dénes fizikus, mélyfúrási geofizikai szakmérnök munkássága

Az ITÉB 2023. decemberi javaslat szerint az Isaszegi Települési Értéktárba a Kulturális örökség kategóriába került Szendrő Dénes munkássága

Megosztom

Szendrő Dénes életrajza a Geodézia és Kartográfia tudományos folyóirat 2020. évi 2. számában került ismertetésre abból az alkalomból, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szenátusa 2019. október 30-án aranydiplomával tüntette ki. Szövege a következő:

ARANYDIPLOMA

2019. október 30-án Szendrő Dénes, a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság Szeniorok Tóth Ágoston Klubjának elnöke, ünnepélyes keretek között vehette át aranydiplomáját az Eötvös Loránd Tudományegyetem dísztermében, melyet az Egyetem Szenátusa az alábbi életrajza alapján adományozott részére a természettudományok területén 50 éven át kifejtett értékes szakmai tevékenységének elismeréseként.

Szendrő Dénes 1946. február 13-án született Isaszegen. Általános iskolába szülőfalujában járt, középiskolai tanulmányaimat 1960 és 1964 között Budapesten, az Eötvös József Gimnáziumban végezte, ahol jeles eredménnyel érettségizett. A gimnázium tanulmányi versenyén 1964-ben fizikából első, matematikából pedig harmadik helyezést ért el. 1964-ben felvételt nyert az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karára, ahol 1969-ben fizikus diplomát kapott. Szakdolgozatát elméleti atommagfizika témakörben a Központi Fizikai Kutató Intézetben írta. 1976-ban munkaviszonya mellett beiratkozott Miskolcon a Nehézipari Műszaki Egyetem Bányamérnöki Karának levelező tagozatára, ahol 1978-ban mélyfúrási geofizikai szakmérnöki oklevelet szerzett. 1979-ben Budapesten a KSH Nemzetközi Számítástechnikai Oktató és Tájékoztató Központban számítógép-programozó oklevelet és rendszerprogramozó bizonyítványt kapott. A Magyar Közigazgatási Intézetben 1998-ban közigazgatási alapvizsgát, 2002-ben pedig közigazgatási szakvizsgát tett.

1969-től 1994-ig dolgozott a Magyar Állami Eötvös Loránd Geofizikai Intézetben. 1972-től tudományos munkatárs, 1983-tól főmunkatárs és csoportvezető, 1989-től a Módszertani Karotázs (Mélyfúrási) Osztály vezetője, 1992-től a Geofizikai Információs Irodának helyettes vezetője, majd 1993-tól 1994-ig a vezetője volt. Munkaköre hazai és KGST együttműködések keretében a kőolaj-, földgáz-, bauxit-, szén- és vízkutatás céljából történt mélyfúrási geofizikai mérések fejlesztésével, számítógépes feldolgozásával, matematikai-statisztikai módszerekkel történő elemzésével és kőzetfizikai értelmezésével volt kapcsolatos.
A magyar bányászat felszámolását követően, 1995-től 2001-ig a Földmérési és Távérzékelési Intézetben főtanácsosként dolgozott, ahol a digitális alaptérképekkel kapcsolatos szabványok és szabályzatok kidolgozásában vett részt. A digitális kataszteri térképek állami átvételéhez szoftvert fejlesztett ki ORACLE adatbázis környezetben, amely a Nemzeti Kataszteri Program keretében a vállalkozók által 1997 és 2008 között készített digitális térképi adatállományok belső konzisztenciájának ellenőrzésére szolgált.
2001-től 2007-ig vezető főtanácsosi besorolásban a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban a Földügyi Ellenőrzési és Fejlesztési Osztály, majd névváltozás miatt a Térinformatikai Osztály osztályvezetője volt. Munkaköre az Európai Unió 2004-es csatlakozásához szükségessé vált agrárinformatikai, elsősorban földügyi informatikai rendszerek – a földhivatali ingatlan-nyilvántartási rendszer, a digitális kataszteri térképkezelő rendszer, a gazdálkodók uniós területalapú támogatását biztosító, ortofotókra és műholdfelvételekre épülő Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) stb. – kifejlesztésének és üzemeltetésének a koordinálása volt. 2005-től 2007-ig a földművelésügyi miniszter megbízásával képviselte az FVM-et a Miniszterelnöki Hivatal, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, valamint a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Iroda informatikai tárcaközi és szakértői bizottságaiban.
2007-ben történt nyugdíjazása után 2012 végéig a Földmérési és Távérzékelési Intézetben informatikai tanácsadóként, elsősorban az EU által finanszírozott Elektronikus Közigazgatás Operatív Program (EKOP) keretében történő földügyi informatikai rendszerek fejlesztésének koordinálásában vett részt.
A fenti témakörökhöz kapcsolódóan szerzőként, illetve társszerzőként hazai és külföldi szakmai kiadványokban 27 cikke jelent meg, míg konferenciákon 48 előadása hangzott el. 1994-től 2003-ig a Gábor Dénes Műszaki Informatikai Főiskolán számítógépes programozással, adatbáziskezeléssel és térinformatikával kapcsolatos tantárgyakat oktatott.

Szakmai munkája megbecsüléseként a Központi Földhivatal elnökétől 1981-ben Kiváló Dolgozó, 1989-ben pedig Kiváló Munkáért kitüntetésben részesült.
Tudományos tevékenysége elismeréseként 1989-ben a Society of Petrophysicists and Professional Well Log Analysts (Kőzetfizikusok és Fúrási Méréseket Értelmezők Szakmai Egyesülete) – melynek székhelye az Amerikai Egyesült Államok Houston városában van – a tagjai közé választotta. 30 éves tagsági munkálkodását az SPWLA Elnöksége 2019-ben emléklap adományozásával ismerte el.

A Magyar Geofizikusok Egyesületének 1970-től, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaságnak 1993-tól, a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaságnak pedig 2002-től a tagja. Utóbbinál 2007-től a Szeniorok Tóth Ágoston Klubja elnökeként tevékenykedik.
Az MFTTT vezetősége nevében gratulálunk Szendrő Dénes kollégának az elismeréshez és jó egészséget, további eredményes munkálkodást kívánunk neki.

Szendrő Dénes hazai és külföldi elismertségét a Magyar Állami Eötvös Loránd Geofizikai Intézetben (ELGI-ben) 25 éven át folytatott tudományos tevékenysége alapozta meg. Munkaköre hazai és nemzetközi együttműködések keretében a kőolaj-, földgáz-, víz-, bauxit- és szénkutatás céljából történő mélyfúrásokban általában 5-10 cm mélységközzel mért geofizikai adatok – azaz a karotázs görbék – módszertanának továbbfejlesztése, a mérési adatok számítógépen történő tárolásának, statisztikai elemzésének és automatikus feldolgozásának kifejlesztése, valamint az ezekhez szükséges szoftverek előállítása volt abból a célból, hogy a fúrásokban nyersanyagot tartalmazó, kitermelésre alkalmas kőzetrétegek egyre nagyobb megbízhatósággal legyenek kijelölhetők, tulajdonságaik pedig egyre nagyobb pontossággal legyenek meghatározhatók.

Az irányításával kifejlesztett és működtetett „Mélyfúrási adatok számítógépes feldolgozási és értelmezési rendszere” segítségével kerültek kiértékelésre a Vízkutató és Fúró Vállalat által fúrt és az ELGI által mért lignit- és víz kutató fúrások adatai is.

Szakmai tudományos tevékenységét, valamint annak számítógépes alkalmazásokban is felhasznált eredményeit a Javaslat 7. pontjában, „A nemzeti értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listájánál” felsorolt publikációi és előadásai tartalmazzák.

A mélyfúrási adatok alapján történő statisztikus litológiai tagolást végző számítógépes módszerét nem csak a hazánkban, de szakirodalmi hivatkozások szerint a korábbi Szovjetunióban, illetve utódállamaiban több mint húsz helyen, a volt szocialista országokban, az Amerikai Egyesült Államokban, Egyiptomban és Ausztráliában is alkalmazták, illetve alkalmazzák.

Tudományos tevékenysége elismeréseként 1989-ben a Society of Petrophysicists and Professional Well Log Analysts (Kőzetfizikusok és Fúrási Méréseket Értelmezők Szakmai Egyesülete) – melynek székhelye az Amerikai Egyesült Államok Houston városában van – a tagjai közé választotta. Az 1989-ban történt felvételét, majd 2019-ben a 30 éves tagsági munkálkodását az SPWLA Elnöksége emléklapok adományozásával honorálta:

Szendrő Dénes sporttevékenysége

Sporttevékenységét a Magyar Labdarúgó Szövetség Pest Megyei Igazgatóságának honlapján 2020. június 29-én megjelent alábbi cikk ismerteti, amely a következő internetes linken érhető el: https://pest.mlsz.hu/hir/szendro-denes-tudomanyos-munkajat-aranydiplomaval-ismertek-el

Az MLSZ Pest Megyei Igazgatóság Fegyelmi Bizottságának elnöke, Szendrő Dénes a közelmúltban aranydiplomát vehetett át 50 éves kiemelkedő természettudományi tevékenységéért.

Az ünnepélyes eseményre még tavaly, 2019. október 30-án, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem dísztermében került sor, az erről beszámoló tudósítás pedig a Geodézia és Kartográfia című tudományos szaklapban jelent meg nemrégiben.

Az aktív játékvezetői pályafutását befejezve játékvezető-ellenőr lett Pest megyében és az NB III-ban. Ezt a feladatot 1981 és 2011 között látta el, de ezzel párhuzamosan 1993-tól 2002-ig szövetségi ellenőr is volt az NB I-ben és az NB II-ben. Pest megyében 2012 óta szövetségi ellenőrként tevékenykedik.

Sportvezetőként is számos pozíciót töltött, illetve tölt be jelenleg is, kezdetben klub-, majd szövetségi szinten. 1987 elejétől 1990 végéig – négy éven át – az Isaszegi Községi Sportkör elnökeként tevékenykedett. 1980 és 1985, majd 1989 és 1991 között tagja volt a Pest Megyei Labdarúgó Szövetség (továbbiakban PMLSZ) elnökségének. 1974-től 1980-ig a PMLSZ Fair Play-bizottságának tagja, majd 1980-tól 1985-ig a Játékvezető Bizottság elnöke volt. 1994-től 2010-ig a PMLSZ Felügyelőbizottságát vezette. 2012-től – mind a mai napig – az MLSZ Pest Megyei Igazgatóság Fegyelmi Bizottságának elnökeként szolgálja a Pest megyei labdarúgást.

Pest megye mellett az MLSZ-központban is fontos feladatokat kapott: 1985-től a Területi Bizottság, 1987-től a Sportági Bizottság, 1993-tól 2002-ig a Fegyelmi Bizottság tagja volt. 2006 és 2015 között az UEFA Licencadó Fellebbviteli Testületében tevékenykedett, 2009-től annak alelnökeként.

A Geodézia és Kartográfia című folyóirat 2020. évi 2. számának 43-44. oldala részletesen bemutatja az aranydiplomával is elismert kutató tudományos munkásságát, amelyhez Szendrő Dénes sporttárs a kollégái előtt a következőket fűzte:

„A cikkben felsorolt tudományos eredményeimet a játékvezetői és szövetségi tevékenységemnek is köszönhetem, mivel mindig ezek biztosították a jó fizikai erőnlétemet és a szellemi kikapcsolódásomat egyaránt.”

Facebook-oldalunkon albumba rendeztünk néhány fotót Szendrő Dénes sportszakmai pályafutásából, röviden ismertetve az eseményt és a dátumot is.

Az album linkje: Az aranydiplomás Szendrő Dénes pályaképe

MLSZ Pest Megyei Igazgatósága

Szendrő Dénes Isaszeggel kapcsolatos tevékenysége

Szendrő Dénes születése óta folyamatosan Isaszegen lakik. Általános iskolába is itt járt 1952-től 1960-ig. Az iskola népitánc csoportjának tagjaként Bajusz Mihályné (született Palaga Júlia) tanítónő vezetésével 1956 és 1963 között isaszegi ünnepségeken, valamint járási- és megyei bemutatókon és versenyeken szerepelt.

1985-től 1990-ig Isaszegen tanácstag, a Nagyközségi Tanács Végrehajtó Bizottságának tagja és Ifjúsági- és Sportbizottságának elnöke volt. Ekkor épült fel a Tóth Árpád úti iskola épülete, épült ki a település gázvezeték rendszere, létesült egy új ivóvíztározó, valamint új vízkutak fúrására is sor került. 1994-ben és 1998-ban Isaszeg Nagyközség Önkormányzati Képviselő-testületének tagjává választották.1994-től 2002-ig a Településfejlesztési- és Környezetvédelmi Bizottság elnökeként és az Oktatási és Kulturális Bizottság tagjaként tevékenykedett. Ebben az időszakban történt meg többek között a település földgázvezeték hálózatának, szennyvíz csatornázásának és kábeltelefon hálózatának kiépítése. Megtörtént a hivatalok és intézmények, valamint az iskolák személyi számítógépekkel való felszerelése is.

Önkormányzati képviselőként ő kezdeményezte 1996-ban, a honfoglalás millecentenáriumi évében, Tóth Árpád költő és műfordító isaszegi nyaralásainak 75. évfordulója alkalmából emléktáblával történő megörökítését, születésének és halálának kerek évfordulóinál pedig a református templomban történő megünneplését. A költő évenkénti születésnapján az emléktábla ünnepélyes megkoszorúzását kezdetektől fogva a művelődési ház korábbi igazgatónője, az Értéktár Bizottság elnöke, Verseczkyné Sziki Éva szervezi.

1987-től 1991-ig az Isaszegi Községi Sportkör elnöki teendőit is ellátta. Egy külföldi turista utakhoz is bérbe adható autóbusz vásárlásával és az öltöző épületében kialakításra kerülő büfének a megnyitásával a sportkör üzemeltetése gazdaságosabbá vált. Az autóbusz nem csak a labdarúgó, a női kézilabda, az asztalitenisz és a sakk szakosztály sportolóit hordta versenyekre, de a Csata táncegyüttest, az Asszonykórust, s a nyugdíjasokat is szállította.

A sportegyesület megalakulásának a 75-ik, és 100-ik évfordulóján ő tartotta az ünnepi beszédet, s mindkét alkalommal fotókiállítást is rendezett az édesapja által gyűjtött korabeli, s az általa összeszedett jelenkori fényképekből. A sportkör történetét az Isaszegi Hírek közéleti havilap egy cikksorozatában örökítette meg. Édesapjának emlékére – aki a sportkör labdarúgó szakosztályának mintegy 50 évig volt intézője, elnöke, illetve elnökségi tagja – Szendrő Péter (1943-2009) bátyjával együtt 2000-ben megalapították az oklevéllel és pénzjutalommal járó Szendrő János-díjat, amelyet azóta minden év augusztus 20-án Isaszeg legjobb utánpótláskorú (21 éven aluli) labdarúgója vehet át.

Isaszegen elsőként 1991-től 1996-ig vezetett számítástechnikai szakkört a Damjanich János Általános Iskolában annak érdekében, hogy a fiatalokban felkeltse az érdeklődést korunk leggyorsabban fejlődő alkalmazott tudományága iránt. Ezért is választották meg szülők és a pedagógusok 1994. elején a létrehozásra kerülő iskolaszék első elnökének.

Fizikus és számítógép-rendszerprogramozó diplomáinak köszönhető, hogy a Gábor Dénes Műszaki Informatikai Főiskola Igazgatósága 1994-től kezdődően engedélyezte Isaszegi Tagozatának beindítását Keresztúri Jusztina tanárnő vezetésével a Damjanich János Általános Iskola épületében. Tagja volt az „Isaszegi számítástechnikai és informatikai szakközépiskoláért alapítványnak” is, amely keretében pályázatok útján, kormánytámogatással épült fel Isaszegen a mai is működő Gábor Dénes Gimnázium és Szakközépiskola épülete, ahová a Főiskola Isaszegi Tagozata is átköltözött. Szendrő Dénes ennek keretében – az 1994. évi beindulásától a 2003. évi megszűnéséig – szombatonként számítógép-programozás, adatbázis-kezelés és térinformatika tantárgyakat adott elő.

Az Isaszegi Református Egyházközség Presbitériumának 1989-től kezdődően tagja, 1999-től 2023 végéig pedig a világi elnöke (főgondnoka) volt. Ezen időszak alatt – nagyrészt a polgári kormányoktól elnyert pályázati pénzekből – 1999-ben felújításra került a templom tetőszerkezete és tatarozásra került a templom épülete, 2006-ban beépítésre került a lelkészlakás tetőtere, 2013 és 2016 között duplájára bővült a gyülekezeti terem, 2015-ben felújításra került a lelkészlakás földszintje, 2017-ben a templom villanyhálózatának kicserélésére került sor, 2018-ban a karzatra vezető lépcső újult meg, 2019-ben a lelkészlakás hőszigetelése és fűtési rendszerének korszerűsítése, valamint a belső járda díszkövezése volt soron, 2020 őszén a templom külső, 2022 tavaszán pedig a belső felújítása valósult meg.

Kezdeményezésére 1995-től kezdődően a gyülekezet teljes jogú egyházközséggé vált, s így lehetőség nyílt arra, hogy lelkészét ne a püspök nevezze ki, hanem a presbitérium javaslatára a gyülekezet válassza meg.

Szendrő Dénest az Északpesti Református Egyházmegye közgyűlése 2014-ben hat éves időtartamra egyházmegyei világi bíróvá választotta, melyet 2020-ban megújítottak, s így ez a megbízatása 2026-ig szól.

Az 1969-ben alapított, a település régészeti emlékeit, valamint helytörténetét kutató és népszerűsítő, többek között Kós Károly-díjjal és Magyarországi Lengyelség-díjjal kitüntetett Isaszegi Múzeumbarátok Körének 1985-től kezdődően most is tagja, 1995-től 2021-ig pedig elnökségi tagja volt. Ennek keretében számos nemzeti és városi ünnepség megrendezésében vett részt, tartott előadásokat, s jelentetett meg cikkeket.

A Kör által 2019-ben kétezer példányban kiadott „Isaszeg a történelem tükrében” című 40 oldalas füzet technikai szerkesztője és az abban megjelent „Isaszeg középkori írásos emlékei” című tanulmány szerzője volt.

Felkutatta az 1266-ból származó, Isaszeg legkorábbi említését tartalmazó oklevelet és publikálási jogot szerzett rá. Az oklevél hiteles másolata, latin nyelvű és magyarra fordított teljes szövege 2019-ben került kifüggesztésre az Isaszegi Falumúzeumban.

A 2006-ban isaszegi székhellyel alapított Határon Túli Magyar Emlékhelyekért Alapítványnak kezdettől fogva felügyelőbizottsági tagja. Isaszegen hétszer rendeztek nemzetközi honismereti konferenciát az 1849. április 6-i isaszegi csata témakörében neves előadókkal és 80 fő körüli határon túli magyar résztvevővel.

Szoros együttműködést alakítottak ki a Nagyvárad-központú Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társasággal, akik évente rendeznek Honismereti Konferenciát a Partiumban. Szendrő Dénes ezeken Isaszeggel kapcsolatos nevezetes eseményekről és személyekről tizenegy előadást tartott, kilenc tanulmánya pedig a Társaság kiadványaiban is megjelent, amiért őt a Társaság közgyűlése 2015-ben tiszteletbeli tagjának választotta.

Isaszeg természetrajzával, helytörténetével, környezetével, sportjával, emlékhelyeivel, nevezetes személyiségeivel és eseményeivel kapcsolatban 2023. év végéig 213 cikket publikált.

Közéleti- és sporttevékenységéért számos oklevél és kupa mellett 1987-ben Érdemes Társadalmi Munkás, 1988-ban Kiváló Társadalmi Munkás, 2000-ben MLSZ Emlékplakett, 2010-ben Pest Megye Labdarúgásáért Érdemérem, 2016-ban pedig Tóth Árpád Emlékérem kitüntetésekben részesült.

Szendrő Dénes Isaszeggel kapcsolatos tevékenysége

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett

Szendrő Dénes nemzetközi téren elismert tudományos tevékenysége, országos szinten értékelt sportvezetői munkálkodása és Isaszegen végzett jelentős társadalmi munkája megalapozottan indokolja munkásságának az értéktárba vételét.

A nemzeti értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia, honlapok, multimédiás források)

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett

1 – 17.   Szendrő Dénes: Ép testben ép lélek, avagy az Isaszegi Községi Sportkör története, I-XVII. rész, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, III. évfolyam 1991. szeptemberi szám – V. évfolyam 1993. februári szám, mintegy 30 oldal.

  1. Szendrő Dénes: Isaszegi emlékezés 1956. október 23-ra, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, IV. évfolyam, 1992. novemberi szám, 2. oldal
  2. Szendrő Dénes: Fényképek az isaszegi levente mozgalomról, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VI. évfolyam, 1994. áprilisi szám, 9. oldal
  3. Szendrő Dénes: Testestül – lelkestől Isaszegért, Hargitai Mihály 1939-1993, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VI. évfolyam, 1994. májusi szám, 5-6. oldal
  4. Szendrő Dénes: Gyászszünet a labdarúgó mérkőzéseken, Harmati Károly és Gyöngyösi Sándor emlékére, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VI. évfolyam, 1994. októberi szám, 8. oldal
  5. Szendrő Dénes: Kincs a község alatt, I. rész: Isaszeg vízkészlete, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VI. évfolyam, 1994. novemberi szám, 8. oldal
  6. Szendrő Dénes: Kincs a község alatt, II. rész: Isaszeg hévizei, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VI. évfolyam, 1994. decemberi szám, 8. oldal
  7. Szendrő Dénes ünnepi beszéde az isaszegi református egyházközség lelkészének beiktatása alkalmából, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VII. évfolyam, 1995. júniusi szám, 7. oldal
  8. Szendrő Dénes: Egy kis helytörténet: Nyugdíjasok klubja Isaszegen, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VIII. évfolyam, 1996. márciusi szám, 14. oldal
  9. Szendrő Dénes: Tóth Árpád (1886-1928) költő és műfordító életének fontosabb állomásai, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VIII. évfolyam, 1996. áprilisi szám, 12. oldal
  10. Szendrő Dénes: Ünnepség és emléktábla-avatás Tóth Árpád (1886-1928) költő és műfordító születésének 110., Isaszegen tartózkodásának 75. évfordulója alkalmából, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VIII. évfolyam, 1996. májusi szám, 16. oldal
  11. Szendrő Dénes: Tóth Árpád nyaralásai Isaszegen, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VIII. évfolyam,1996. májusi szám, 17-18. oldal
  12. Szendrő Dénes: Aki Tóth Árpádot kísérte: Erős József (1910-1995), Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VIII. évfolyam, 1996. júliusi szám, 19-20. oldal
  13. Szendrő Dénes: Tóth Árpád 75 éves isaszegi levelei, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, VIII. évfolyam, 1996. augusztusi szám, 16-17. oldal

31–147.   Szendrő Dénes: Isaszeg a térképeken, I – CXVI. rész, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XII. évfolyam, 2000. decemberi szám – XXII. évfolyam 2010. májusi szám, kb. 120 oldal

  1. Szendrő Dénes: Sportélet Isaszegen, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XV. évfolyam, 2003. májusi szám, 20. oldal
  2. Szendrő Dénes: Tóth Árpád emléktábla koszorúzás (halálának 75. évfordulóján), Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, 2003. decemberi szám, 11. oldal
  3. Szendrő Dénes: Nagy László tanár úr temetése, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XVII. évfolyam 2005. februári szám, 11. oldal
  4. Szendrő Dénes: „Hol sírjaink domborulnak” (Az isaszegi csata emlékműve Gödöllőn), Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XVII. évfolyam 2005. áprilisi szám, 6. oldal
  5. Szendrő Dénes: Isaszeg és a Lengyel légió, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XVII. évfolyam 2005. májusi szám, 6-7. oldal
  6. Szendrő Dénes: Trianon emléke, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XVII. évfolyam 2005. júniusi szám, 6. oldal
  7. Szendrő Dénes: Egyházak Magyarországon, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XVII. évfolyam 2005. júliusi szám, 11. oldal
  8. Szendrő Dénes: Surman József (sportvezető) emlékére, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XIX. évfolyam 2007. áprilisi szám, 11. oldal
  9. Szendrő Dénes: Lengyel nagykövetasszony Isaszegen, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XIX. évfolyam 2007. májusi szám, 5. oldal
  10. Szendrő Dénes: Hegyesi Márton munkássága az 1849-es Isaszegi Csata emlékhelyeinek tükrében, Hegyesi Márton emléktáblájának avatásakor elhangzott vetített képes előadás, Nagyvárad, 2007. augusztus 30.
  11. Szendrő Dénes: Isaszegi emlékhelyek, XIII. Partiumi Honismereti Konferencia vetített képes előadása, Szatmárnémeti, 2007. augusztus 31.
  12. Szendrő Dénes: Isaszegi emléktábla Nagyváradon, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XIX. évfolyam 2007. októberi szám, 7. oldal
  13. Szendrő Dénes: Lengyel kapitány felújított síremléke a Katona-parlagon, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XIX. évfolyam 2007. novemberi szám, 6-7. oldal
  14. Szendrő Dénes: „Hol sírjaink domborulnak” (Harsányi Bálint huszárfőhadnagy sírja Isaszegen), Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XX. évfolyam 2008. áprilisi szám, 7. oldal
  15. Szendrő Dénes: Fiatalok emlékezése Trianonra, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XX. évfolyam 2008. júliusi szám, 7. oldal
  16. Szendrő Dénes: 75 éves az isaszegi ifjúsági focicsapat, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XX. évfolyam 2008. augusztusi szám, 20-21. oldal
  17. Szendrő Dénes: Kitüntetett sportvezetők és ifi labdarúgó, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XX. évfolyam 2008. szeptemberi szám, 21. oldal
  18. Szendrő Dénes: 40 éves az isaszegi aranycsapat, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XX. évfolyam 2008. novemberi szám, 20-21. oldal
  19. Szendrő Dénes: Az aranycsapat tündöklése, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XXI. évfolyam 2009. januári szám, 21-23. oldal
  20. Szendrő Dénes: 50 éves labdarúgó évforduló, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XXI. évfolyam 2009. márciusi szám, 20. oldal
  21. Szendrő Dénes: A FRADI is kapott gólt Isaszegen, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XXI. évfolyam 2009. áprilisi szám, 20-21. oldal
  22. Szendrő Dénes: Az isaszegi csata hősei és emlékhelyei, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XXI. évfolyam 2009. májusi szám, 7-9. oldal
  23. Szendrő Dénes: Tóth János (sportvezető) emlékére, Isaszegi Hírek, Közéleti havilap, XXII. évfolyam 2010. júniusi szám, 17. oldal
  24. Szendrő Dénes: Az Isaszegi Református Gyülekezet XX. századi alapítása és öröksége, a XVI. Partiumi Honismereti Konferencia előadása, Nagyvárad, 2010. szeptember 4., megjelent: Partium, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság honismereti lapja, Nagyvárad, XVI. évfolyam, 2011. évi 1. szám, 12-13. oldal
  25. Szendrő Dénes: 100 éves az Isaszegi Sport Egyesület, I. rész, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, X. évfolyam 2011. januári szám, 19. oldal
  26. Szendrő Dénes: 100 éves az Isaszegi Sport Egyesület, II. rész, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, X. évfolyam 2011. februári szám, 12. oldal
  27. Szendrő Dénes: 100 éves az Isaszegi Sport Egyesület, III. rész, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, X. évfolyam 2011. márciusi szám, 14. oldal
  28. Szendrő Dénes: 100 éves az Isaszegi Sport Egyesület, IV. rész, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, X. évfolyam 2011. májusi szám, 20. oldal
  29. Szendrő Dénes: 100 éves az Isaszegi Sport Egyesület, V. rész, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, X. évfolyam 2011. júniusi szám, 21. oldal
  30. Szendrő Dénes: 100 éves az Isaszegi Sport Egyesület, VI. rész, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, X. évfolyam 2011. júliusi szám, 12-13. oldal
  31. Szendrő Dénes: 100 éves az Isaszegi Sport Egyesület, VII. rész, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, X. évfolyam 2011. augusztusi szám, 14-15. oldal
  32. Szendrő Dénes: Tóth Árpád költő isaszegi emlékei, a XVIII. Partiumi Honismereti Konferencia előadása, Nagyszalonta, 2012. szeptember 7-9., megjelent: a XVIII. Partiumi Honismereti Konferencia előadásai, Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság kiadványa, Nagyvárad, 2012., 194-201. oldal
  33. Szendrő Dénes: Centenáriumi Emlékplakett az Isaszegi Sport Egyesületnek, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XII. évfolyam 2013. januári szám, 15. oldal
  34. Szendrő Dénes: Dózsa György isaszegi emlékezete, a XIX. Partiumi Honismereti Konferencia előadása, Nagykároly, 2013. szeptember 7., és az Isaszegi Múzeumban tartott előadás 2014. május 16-án, Isaszegi Református Egyházközség honlapja, www.parokia.hu/lap/isaszeg
  35. Szendrő Dénes: Hetvenöt évből hatvan a labdarúgás szolgálatában (Kiss Sándor), Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XIII. évfolyam 2014. februári szám, 10. oldal
  36. Szendrő Dénes: Kiss Sándor, az Isaszegiek legendája, Sportszelet, Közép-magyarországi régió sportlapja, XXII. évfolyam 2014. március 4-iki szám, 6. oldal
  37. Szendrő Dénes: 80 éves az isaszegi honvédszobor Görgey-mellképe, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XIII. évfolyam 2014. áprilisi szám, 9. oldal
  38. Szendrő Dénes: Az Isaszegi csata hősei és emlékhelyei, Elhangzott 2014. április 5-én az Isaszegi Református Egyházközség Szabadságtörekvések Emléktemplomában, az 1849-es isaszegi csata 165. évfordulójának előestéjén tartott ünnepi megemlékezésen; megjelent: Partium, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság honismereti lapja, Nagyvárad, XVIII. évfolyam, 2014. évi 2. szám, 12-14. oldal
  39. Szendrő Dénes: Az Isaszegi Sport Egyesület története, Magyarfutball.hu – a magyar labdarúgás adatbázisának honlapja, https://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/928, 9 oldal
  40. Szendrő Dénes: 750 éves Isaszeg legrégebbi írásos eseménye, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XIV. évfolyam 2015. márciusi szám, 10-11. oldal
  41. Szendrő Dénes: Laudatio Révász Gizella tiszteletére, Partium, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság honismereti lapja, Nagyvárad, XVIII. évfolyam, 2015. évi 1. szám, 27. oldal
  42. Szendrő Dénes: 125 éve született Nagyenyed diákja, Isaszeg orvosa, Afrika gyógyítója: Dr. Sáska László, XXI. Partiumi Honismereti Konferencia előadása, Bors, 2015. szeptember 5.; megjelent: Partium, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság honismereti lapja, Nagyvárad, XIX. évfolyam, 2016. évi 1. szám, 17-20. oldal
  43. Szendrő Dénes: Ünnepi beszéd 2015. március 15-én, Isaszegi Református Egyházközség honlapja, www.parokia.hu/lap/isaszeg
  44. Szendrő Dénes: Ünnepi beszéd 2015. április 5-én, Isaszegi Református Egyházközség honlapja, www.parokia.hu/lap/isaszeg
  45. Szendrő Dénes: Gergely Szabolcs Isaszeg új református lelkésze, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XIV. évfolyam 2015. decemberi szám, 13. oldal
  46. Szendrő Dénes: Ünnepi köszöntő 2016. március 20-án Gergely Szabolcs lelkész beiktatása alkalmával, Isaszegi Református Egyházközség honlapja, www.parokia.hu/lap/isaszeg
  47. Szendrő Dénes: Gulyka József prépost köszöntése nyugállományba vonulása alkalmából, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XV. évfolyam 2016. szeptemberi szám, 6-7. oldal
  48. Szendrő Dénes: Albert Istvánné (1920-2016) tanítónő emlékére, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XV. évfolyam 2016. decemberi szám, 8. oldal
  49. Szendrő Dénes: A Don-kanyar tábori lelkésze, Isaszeg református lelkipásztora: Tánczos Dezső, I. rész, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XVII. évfolyam 2018. januári szám, 17-18. oldal
  50. Szendrő Dénes: A Don-kanyar tábori lelkésze, Isaszeg református lelkipásztora: Tánczos Dezső, II. rész, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XVII. évfolyam 2018. márciusi szám, 16-17. oldal
  51. Szendrő Dénes: A kereszthordozó Görgey, Ünnepi beszéd 2018. április 5-én, Isaszegi Református Egyházközség honlapja, www.parokia.hu/lap/isaszeg
  52. Szendrő Dénes: Görgey-emlékhelyek 1990-ig, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XVII. évfolyam 2018. májusi szám, 12-13. oldal
  53. Szendrő Dénes: Javaslat a „Szabadságtörekvések Emléktemploma” – Isaszegi Református Templom Települési Értéktárba történő felvételéhez, Isaszegi Települési Értéktár, https://www.isaszegiertektar.hu/wp-content/uploads/2022/06/Ref_Templom_Ertektar_ajanlo_2018.pdf , 2018. augusztus 20., 8 oldal
  54. Szendrő Dénes: Javaslat az Isaszegi Sport Egyesület Települési Értéktárba történő felvételéhez, Isaszegi Települési Értéktár, 2018. október 1., 10 oldal, https://www.isaszegiertektar.hu/wp-content/uploads/2022/06/Isaszegi_Sport_Egyesulet_Ertektar_ajanlo_rovid.pdf
  55. Szendrő Dénes: 15 éve hunyt el Szikszai János református lelkész, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XVII. évfolyam 2018. novemberi szám, 21. oldal
  56. Szendrő Dénes: Javaslat Bajusz Árpád református lelkész munkásságának a Települési Értéktárba történő felvételéhez, Isaszegi Települési Értéktár, 2019. jan. 24., 5 oldal, https://www.isaszegiertektar.hu/wp-content/uploads/2022/06/Bajusz-Arpad-ajanlo.pdf
  57. Szendrő Dénes: Isaszegen negyedszáz évet szolgáló református lelkész: Szikszai János, Emlékezés munkásságára elhunytának 15. évfordulója alkalmából, Isaszegi Református Egyházközség honlapja, www.parokia.hu/lap/isaszeg , 2019.
  58. Szendrő Dénes: Dr. Ripka Ferenc emlékezete (75 éve hunyt el Isaszeg szülötte, Budapest egykori főpolgármestere), Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XVIII. évfolyam 2019. áprilisi szám, 14. oldal
  59. Szendrő Dénes: Isaszeg középkori írásos emlékei, Isaszeg a történelem tükrében, az Isaszegi Múzeumbarátok Köre kiadványa, Isaszeg, 2019. 11-16. oldal
  60. Szendrő Dénes: 75 éve hunyt el Dr. Ripka Ferenc, a városi villany és gáz meghonosítója, Budapest egykori főpolgármestere, XXV. Partiumi Honismereti Konferencia előadása, Nagyszántó, 2019. szeptember 6–8, Partium, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság honismereti lapja, Nagyvárad, XXIII. évfolyam, 2019. évi 2. szám, 22-25. oldal
  61. Szendrő Dénes: Dohányos Györgyné tanítónő emlékére, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XVIII. évfolyam 2019. szeptemberi szám, 4. oldal
  62. Szendrő Dénes: Isaszeg legkorábbi okleveles említése, Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XIX. évfolyam 2020. júliusi szám, 14-15. oldal
  63. Szendrő Dénes: A kereszthordozó Görgey, „A múltat tiszteld a jelenben…”, Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság, Varadinum Script Kiadó, Nagyvárad, 2021. 171-187. oldal
  64. Szendrő Dénes: Fél évszázad az isaszegi múzeum szolgálatában (Juhász Vilmos emlékére), Isaszeg, Önkormányzati tájékoztató, XX. évfolyam 2021. júniusi szám, 8. oldal
  65. Szendrő Dénes: 750 éve hunyt el V. István magyar király (1270 -1272), korábban ifjabb király, Isaszeg első okleveles említője, a XXVII. Partiumi Honismereti Konferencia előadása, Érmihályfalva, 2022. szeptember 2–4., megjelent: Partium, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság honismereti lapja, Nagyvárad, XXVI. évfolyam, 2022. évi 2. szám, 7-10. oldal.
  66. Szendrő Dénes: Tóth Árpád isaszegi kultusza, Elhangzott a költő utolsó isaszegi nyaralásának 100. és halálának 95. évfordulója alkalmából 2023. november 12-én az Isaszegi Református Templomban, Isaszegi Református Egyházközség honlapja, 97 oldal, https://honlap.parokia.hu/data/attachments/2023/11/19/SzD_T%C3%81_isaszegi_kultusza_2023_11_12.pdf

További cikkek, linkek a témával kapcsolatban:

További információk találhatók még Valkony Antal tanár úr videofelvételeinek archívumában
és a következő internetes honlapokon:

Isaszegi települési értéktár: https://www.isaszegiertektar.hu/

Isaszeg Önkormányzati Tájékoztató: https://isaszeg.asp.lgov.hu/onkormanyzati-tajekoztato

Isaszegi Református Egyházközség: https://honlap.parokia.hu/lap/isaszeg

error: Kérjük ne másolja, inkább keressen fel Kapcsolataink egyikén!!