Dr. Ripka Ferenc élete végéig hű maradt gyerekkori lakóhelyéhez és szülőfalujához egyaránt. Gödöllőn 1889-től az 1849. április 6-iki isaszegi csatában megsebesült, majd Gödöllőn ápolt és elhunyt 314 honvédnak a sírjait gondozó bizottság titkáraként tevékenykedett. 1890-ben Kegyelet-Albumot szerkesztett ezen hősök emlékére, 1896-tól pedig elnöke volt e katonák tiszteletére a gödöllői temetőben 1899. június 11-én – az isaszegi csata 50. évében – felszentelt Honvédszobor építését szervező bizottságnak.
A Gödöllői Királyi Kastélyban sok időt töltő Erzsébet királynénak, I. Ferenc József császár és király feleségének 1898-ban, Genfben történt meggyilkolását követően Gödöllőn – az országban elsőként – szobor állításával örökítették meg emlékét 1901-ben. Az erre alakult előkészítő bizottság ügyvezető elnöke akkor is Ripka Ferenc volt.
Ripka Ferenc örömmel vállalta el az Isaszegi Daloskör 1922-ben történt megalakulásakor a védnökséget, majd az 1927. október 2-iki zászlószentelésükön a felesége, Lipcsey Ludovika volt a zászlóanya. Az Isaszegi II. Rákóczi Ferenc Körnek a helyi múzeumban ma is látható zászlójára az ő ajándékaként került fel a mindig nagy érdeklődést kiváltó, olajfestésű fejedelem-portré. 1929-ben, Budapesten, a Szent István-heti megemlékezéseket főpolgármesterként az 1848/49-es szabadságharc 80. évfordulójának megünneplésével társította össze. A múzeumokat ezzel kapcsolatos tárgyak bemutatására, a színházakat pedig ezzel kapcsolatos előadások megtartására szólította fel. Az ügetőpályán ekkor először megrendezett 1848/49-es hadijátékok fénypontja pedig az isaszegi csata lejátszása volt.