Berle Sanford Rosenberg operaénekes munkássága

Ide kattintva tölthető le az értéktári javaslat.
Ajánlója: Majsa Györgyné
Ide kattintva tölthető le az Értéktárba vételi határozat.
Az Isaszegi Települési Értéktár Bizottság beszámolója. hamarosan…
Belcanto-technikával sokan próbálnak énekelni a világon ám olyan színvonalon nagyon-nagyon keveseknek sikerül, mint Berle Sanford Rosenbergnek. Féltucatnyi CD bizonyítja: csodálatos hangja volt, döbbenetesen tudta is azt használni. Pesten is rengetegen emlékezhetnek rá, az Operában számos főszerepet énekelt-gyönyörűen.
Ki ő, mi történt vele, hova tűnt és miért?
1951-ben született New Yorkban, erdélyi magyar zsidó szülőktől. Nagyszülei vándoroltak ki Amerikába, s a gyerek Berle hatéves korában állójeggyel bekerült a Metropolitan ülőadására. Ott és akkor eldöntötte: ő operaénekes lesz. Ekkortól mindent ennek a célnak rendelt alá. Az általános iskola, a gimnázium mellett folyamatosan vendéglőben dolgozott, hogy előteremtse a pénzt a zenei tanulmányokra. Hamar kiderült: érdemes is. Bármelyik kórusban énekelt, pillanatok alatt Ő kapta meg a szólókat, s amikor elvégezte a Philadelphiai Conservatoriumot, olyan mesterekhez került, mint Rita Pata, Carlo Bergonzi.


Egészen fiatalon kezdett belcantot énekelni, így ennek tökéletesítésére átjött Olaszországba. A La Scalába Dante Mazzola és Adalberto Tonnini képezte, miközben megtanult olaszul.
Fölfigyeltek rá, kezdett befutni. Végigénekelte fél Európát. Milánó, Bergamo, Verona, Torino, Firenze, Róma, aztán nemzetközi fesztiválok: Val de Charente, Assisi, Wroclaw, Cantaus, Temesvár, Kaposvár, St. Gallen. Sok-sok jótékonysági koncert, míg a Máltai Lovagrend lovaggá ütötte, s megkapta a Cavaliere di San Marco rendet, a legmagasabb kitüntetést, amit külföldi elnyerhet. Svájcban debütált operistaként a Bohémélet Rodolphe szerepében- és aztán Budapesten.
Első pesti érkezésekor azt mondta – Most hazaérkeztem. Elég volt az állandó költözködésből, itt akarok élni! – Idetelepült és azonnal szerződtette az Operaház. A Rigoletto címszerepe, Rodolphe a Bohéméletben, Pinkerton a Pillangókisasszonyban, Romániában Edgar a Lamermoori Luciában – óriási siker mindig és mindenütt. Pályája szédítő ívben emelkedett. Éppen elmúlt negyven, tehát előtte állt az összes nagy szerep. Naptára öt évre előre tele volt meghívásokkal, fellépésekkel koncertekre, a nagy operákba.
Berle-nek kétségkívül volt egy kis pocakja, zavarta őt, rászánta magát egy plasztikai műtétre, amelynek sebei azonban elfertőződtek. Két hétig feküdt kómában, tíz-egynehány műtétet kellett végrehajtani rajta. Ami azonban az igazi tragédia: a sok műtét közül az egyiknél megrepedt a légcsöve.
Bár az orvosi műhiba rettenetes következményeitől súlyos beteg maradt, nem akarta feladni. Újra, továbbra is énekelni próbált. Saját ujjával tágította tönkre ment torkát, gégéjét, folyamatosan gyakorolt, elvállalta a Bohéméletet Tokody Ilonával. Elcsuklott a hangja már nem bírta a magas regisztereket. Beinjekciózták, ezt az egy előadást valahogy túlélte, de szembesülnie kellett vele: vége. Nem szabad többet operaszínpadra állnia. A betegségtől egyébként is 80 kilót hízott, asztmás lett. Verdi Reqviemje lett volna a következő, azt már nem énekelte el.
Szerencséjére akadt egy asszony, Skribek Mária, aki ápolni és szeretni kezdte, majd hozzá ment feleségül. Ma Isaszegen élnek. Berle úgy döntött , tanítani fog, átadja belcanto-tudását a fiatalabbaknak.
Belcanto – akadémiát tervezett megalakítani, ha már ő maga nem énekelhet. Életét a zenére tette föl.
Számtalan Isaszegre látogató vendégének mutatta meg településünk kincseit!
Isaszegen a Gábor Dénes Iskolában, a Kúriában , a Damjanich János Általános Iskola – , a Klapka György Általános Iskola -, illetve az Isaszegi Művelődési Ház jótékonysági rendezvényein az éppen akkor meghívott vendégeivel kápráztatták el a közönséget.
A Szabadságtörekvések Emléktemplomában tanítványaival, barátaival a városi ünnepi megemlékezésen vehettünk részt.
Meg kell említeni a Swed szoprán Éva Helde-t , aki sokszor szerepelt az isaszegi művelődési ház koncertjein, valamint a CD lemezét is a hazánkban készítette el! Szép sikereket értek el tanulói, pld. László Boldizsár is.
A Csata Táncegyüttes zászlaját Ő adományozta, melyet a Szent István templomban Gulyka József prépost atya szentelt meg. Zászlóanya felesége, Marika és Mészáros Gusztávné voltak.
Az Asszonykórus születésnapjára készült ruhák megvásárlását Ő is támogatatta.
Nagyon jó hangulatot varázsolt barátaival a Liget téri Íz-csatán!
Utazásai során vigye jó hírét Isaszegnek!
nbj0bq
mglkxf
zmjzmg
ul3hi3