Keresés

ISASZEGI TELEPÜLÉSI ÉRTÉKTÁR

Épített környezetünk
Isaszeg település értéktárba vett épületei
Emlékhelyeink
Isaszeg település értéktárba vett emlékhelyei
Hagyományőrzés
Isaszeg település értéktárba vett hagyományai
Kulturális örökségeink
Isaszeg település értéktárba vett kulturális örökségei

Jókai emlékév 200

1825 február 18 – 1904. május 5. / 79 évet élt

200 éve született Jókai Mór, a magyar romantikus próza legnagyobb írója, a színes történetek megálmodója. A 2025-ös évet Jókai születésének 200. évfordulója alkalmából emlékévvé nyilvánította az Országgyűlés. Ásvai Jókay Móric, közismertebb nevén Jókai Mór 1825. február 18-án Komáromban született. Az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán, A kőszívű ember fiai és a Fekete gyémántok szerzője, a legolvasottabb magyar író.

1988 óta az Ő nevét viseli az isaszegi Könyvtár. A Jókai Mór Városi könyvtár a települési értéktár része. Feloldhatatlan kötődésünk van a híres íróhoz, aki 1869-ben járt a településünkön, s a Damjanich János utcában, Végh táblabíróék házában lakott. Járta a Királyerdőt, faggatta a tájat, a még emlékező öregeket, honvédeket 20 évvel a szabadságharc után. Gyűjtötte az anyagot készülő, hazaszeretetet fenntartó, helytállásra nevelő, reménységet sugárzó nagy regényéhez, a „ Kőszívű ember fiai” – hoz, amelyben örök emléket állított a szabadságharc névtelen és nagynevű hőseinek és a „Királyerdőben” című fejezetben az 1849. április 6-i győztes isaszegi csatának:

Dolgozószobájában az 1890-es évek végén

„Olyan régen történt ez már; húsz ősz lehullt lombja fedi ezt már! Ezer ember közül egy, ha tudja, mi volt az a Királyerdő!
„Egy erdő, amelynek minden fája történetet mondó emlék. Egy erdő, telve ünnepélyes suttogással; hol a lombnak szelleme van, hol a fűszál emlékezik, hol a geszt sarjadékiban hősök piros vére szivárog, hol a zöld moha álmokat lát, s a zúgó lomb kibeszéli azokat.

Az isaszegi ütközet tere az, mely tartott egyik tizenkét órától a másikig, déltől éjfélig.
• …..Nem harc, nem ütközet volt itt, hanem párbaj tízezer és tízezer férfi között; párbaj gyalog és lóháton, golyóval és szuronnyal, karddal és puskaaggyal, kövekkel és puszta kézzel. Egy óriási párharc, hol külön minden fa alatt minden férfi magára harcol ellenfelével; minden fatörzs egy külön vár; minden bokor egy külön sánc, mit véd, vív, elveszt és visszafoglal az egyik hős a másik hős ellenében…”

E fejezetben olvashatunk Palvicz Ottó és Baradlay Richárd párbajáról, amely az író szerint itt zajlott le egy nagy vadgesztenyefa alatt, s ami Párbajfa néven vált híressé . A fa ma is áll a Toma gázcsere-telep udvarán. Sajnos a régi fém emléktábla a felüljáró készítésének munkálatai után eltűnt a kerítésről. Feliratán ez állt:
Dolgozószobájában az 1890-es évek végén

Az évforduló napján, február 18-án meglátogattuk a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben az író síremlékét, ahol koszorút helyeztünk el úgy az író nevét viselő könyvtár, mint az Isaszegi Értéktár Bizottság nevében. A nyughely felirata őrzi Jókai hitvallását a halhatatlanságról: 

„Ami bennem lélek, veletek megy. Ott fog köztetek lenni mindig. Megtalálsz virágaid között, mikor elhervadnak; megtalálsz a falevélben, mikor lehull; meghallasz az esti harangszóban, mikor elenyészik, s mikor megemlékezel rólam, mindig arccal szemközt fogok veled állni.”

Jókai Mór síremléke / Budapest, VIII. ker., Fiumei úti temető

Honvéd emlékmű

A Nemzeti Sírkertben több olyan személy is nyugszik, akiknek szerepük volt az 1848–49-es eseményekben, de központi emlékhely eddig nem állt a temetőben. A 2024. május 21-én felavatott Honvédemlékműnél a 175 évvel ezelőtt történtek minden hősére emlékezhetünk, azokra is, akiknek már nincsenek meg a földi maradványaik. Köztük van az április 6-i isaszegi csatában megsebesült és a Rókus-kórházban meghalt tizenegy honvéd is, akiknek földi maradványait elsők között helyezték itt örök nyugalomra 1849. április 12-én, a sírkert első hivatalos temetésén. A sírkert hivatalos megnyitója 1849. április 1-én, virágvasárnap volt.

Az isaszegi csata híres festőket is megigézett:

Than Mór: Isaszegi csata

Heyer Arthur . Az isaszegi csata
error: Kérjük ne másolja, inkább keressen fel Kapcsolataink egyikén!!