Keresés

ISASZEGI TELEPÜLÉSI ÉRTÉKTÁR

Épített környezetünk
Isaszeg település értéktárba vett épületei
Emlékhelyeink
Isaszeg település értéktárba vett emlékhelyei
Hagyományőrzés
Isaszeg település értéktárba vett hagyományai
Kulturális örökségeink
Isaszeg település értéktárba vett kulturális örökségei

Takács Zoltán Grafikusművész munkássága

Az ITÉB 2022. márciuso javaslat szerint az Isaszegi Települési Értéktárba a Kulturális örökség kategóriába került Takács Zoltán Grafikusművész munkássága

Megosztom

Takács Zoltán Isaszegen született 1940. július 7-én. Jelenleg Balatonakalin él.    

1958-63: Magyar Képzőművészeti Főiskola, mesterei: Kmetty János, Pap Gyula, Sarkantyu Simon, Rozanits Tibor. Meghatározó példaképe Csebi Pogány István festő. Hazai tájakat, személyeket – élőket és a magyar történelem és művészet nevezetes alakjait -, életképi helyzeteket ábrázoló festményei, egy- és többszínű grafikái az ábrázolás nemes hagyományait továbbfejlesztve készülnek. Hatásuk kiegyensúlyozott, nyugalmas.

Karikatúrái 1958-tól számos lapban megjelentek. (Ludas Matyi, az Esti Híralap, Magyar Ifjúság, a Csúzli, a Füles, a Vas Népe, az Élet és Irodalom stb.)

SZÜLŐFÖLD – SZÜLŐFALU

Forrás: Isaszegi Adattári Közlemények, kiadja az Isaszegi  Múzeumbarátok Köre 1974.

„ Olyan régen történt ez már: húsz év lehullt lombja fedi ezt már;ezer ember közül egy ha tudja, mi volt az a Királyerdő? Egy erdő, melynek minden fája történetet mondó emlék. Egy erdő, telve ünnepélyes suttogással; hol a lombnak szelleme van, Hol a fűszál emlékezik; hol a geszt sarjadékaiban hősök piros vére szivárog; hol a zöld moha álmokat lát s a zúgó lomb kibeszéli azokat. Az isaszegi ütközet tere az, mely tartott egyik tizenkét órától a másikig, déltől éjfélig.”

Ezekkel a meghitt mondatokkal kezdi Jókai Mór 1869-ben visszaemlékezéseit

a szabadságharc egyik nagy csatájának színhelyéről, melyet csodálatosan fölhasznál és  belesző „ A kőszívű ember fiai” c. regényébe, ahol aztán Baradlay Richárd huszárkapitány és Palvitz Ottó császári lovassági tiszt halálos párbajukat megvívják, ezzel csúcsosodván ki ez a heroikus, emberfeletti küzdelem, amellyel a magyar és osztrák csapatok a Pestre vezető út elnyeréséért harcoltak.

 

Hát igen, a Királyerdő! S a többi erdő, mind-mind Isaszeg körül! Az Ilka major felöli halmokat kivéve, mennyi erdő és tájanként más-más jellegzetességgel! Észak és kelet felé sík területen végeláthatatlan fenyő- és tölgyerdők, délkeletnek (Dány irányában) magasabb dombok vannak. Délre már , igazi hegyek” állnak, nagy szakadékkal. Nyugat felé a legszebb, legromantikusabb a vidék. Itt mutatják a legmerészebb ívüket a hegyek, itt szűkül össze legjobban a Rákos patak völgye, olyannyira, hogy talán a megilletődöttségtől, talán játékból, — itt a malomnál —, a völgyszűkület előtt nem is fér el egymás mellett az országút, a vasút és a patak, hanem nagy hirtelen keresztezik egymást, majd a legnagyobb egyetértésben egymás mellett folytatják útirányukat Pest felé egészen Pécelig, ahol az országút elköszön két társától, Rákoskeresztúr után a Rákos patak is magára hagyja a vasutat, hirtelen jobbra kanyarodva eltűnik Zugló irányába. Északnyugat felé találhatók a halastavak.

 

Jól esik visszagondolni, hogy ebben a szemet-lelket gyönyörködtető környezetben tölthettem a gyermekkoromat.

A világháború után szüleimnek mindég volt egy vagy két tehene. Az iskolai elfoglaltságtól függően kora tavasztól, késő őszig hol délelőtt, hol délután voltam a tehenekkel, mint legkisebb, negyedik gyerek. A gyermekkorom nagy részét a besnyői út és a Szárító puszta környéki erdőben töltöttem. Ha kaptam egy kis szabad időt, nem volt nehéz érdekesen, szórakoztatóan eltöltenem. Ha fürdésre alkalmatlan idő volt vagy egyszerűen nem volt hozzá kedvem egy jó óra múlva barátaimmal már a honvédsíroknál jártunk, de a szülői háztól másfél órára elértük a Tápió forrását is.

A szülői ház a Damjanich telepen van. Az utcák, melyeken jártam a következő neveket viselték: Kossuth Lajos utca, Petőfi utca, Görgey utca, Klapka utca, Aulich utca, Bem utca stb. Ha igazán jót akartunk télen szánkózni, akkor a 48-as honvédszoborhoz mentünk, mely a falu közvetlen szélén álló szép, hosszúlejtőjű, magas dombon áll. Lépten-nyomon emlékek között járt-kelt az ember. Emlékek, méghozzá olyan emlékek között, melyek a magyar nép történetének egyik legdicsőségesebb fejezetére emlékeztettek. Körülbelül ezek azok az impulzusok, melyek révén, vagy melyeknek segítségével rajzoló, festő ember lett belőlem. Ehhez segített hozzá Tengerdy Gizella — a rajztanárom —, aki abban az időben az isaszegi gyerekeket tanította arra, miként láthatjuk szebben és szebbnek a minket körülvevő világot,

Takács Zoltán
grafikusművész

Irodalom
SZÍJ R.: A művész és a természet, Szabad Föld, 1981. május 10.
B. ZS.: ~képei, Zalai Hírlap, 1981. október 6.
V. L.: Hívogató erdőszél, Kisalföld, 1987. május 26.

Egyéni kiállítások
1977 • Csók Galéria, Budapest
1981 • Kisfaludi Strobl Terem, Zalaegerszeg
1983 • Diósi A. Terem, Gyöngyös
1984 • Művelődési Ház, Mindszent
1987 • Képcsarnok, Győr
1989 • Derkovits Terem, Budapest
1994 • Művelődési Központ, Nagykanizsa
1995 • Balatoni Múzeum, Keszthely
1997 • Jókai Művelődési Központ, Pápa.

Válogatott csoportos kiállítások

Válogatott csoportos kiállítások
1981 • Erdők-mezők világa, Csontváry Terem, Budapest
1983 • Vadászat a képzőművészetben, Csontváry Terem, Budapest
1988 • Hazai tájak, Paál László Terem, Budapest

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett

Isaszegi születésű, gyermekkorát itt töltötte. Isaszegről több grafikát is készített: Szabadcsapat-beliek rajtaütése az osztrák tüzéreken, A legendás Képesfa Pécel felől, Régi házak az Öregtemplom körül, az isaszegi csata emlékműve. Kulturális örökségként Isaszeg történelmi múltjának megörökítése .

error: Kérjük ne másolja, inkább keressen fel Kapcsolataink egyikén!!